Speciális ruházat nélkül motorozni általában nagyon veszélyes. A hazánkban uralkodó éghajlati viszonyok között mérsékelten kellemes is. Ezért minden motorosnak ügyelnie kell arra a ruházatra, amelyben mozog. Nem hétköznapi anyagokból, hanem modern alapanyagokból, amelyeket nem szabad forró vízzel és durva vegyszerekkel kezelni. Ez különösen igaz minden típusú "lélegző" membrános ruházatra.
Textil ruházat
A modern motoros textilruházat legelterjedtebb anyagkombinációja a tartós poliészter alapú szövetekből (Cordura, Maxdura stb.) készült külső réteg, a belső membrán és a szintén poliészter szövetekből készült meleg bélés. Mindez nagyon érzékeny a nem megfelelő, általában túl magas mosási hőmérsékletre, és nem szereti a hagyományos mosóporokat, amelyek roncsolják az anyag kényes szerkezetét és eltömítik a membránok mikropórusait.
A textilruházat használatának első szabálya, hogy semmilyen szennyeződést ne hagyjunk sokáig fennmaradni. A hosszú hónapok óta nem tisztított kabátokon és nadrágokon por, sár és egyéb apró elemek, köztük só gyűlik össze. Hosszú idő után mélyen behatolnak az anyag szerkezetébe, és kémiai reakcióba is léphetnek vele. Ezért a legjobb, ha a látható szennyeződéseket azonnal eltávolítjuk puha szivaccsal és langyos vízzel, vagy közönséges szappanos vízzel. Ez különösen igaz az elpusztult rovarok és madárürülék formájában jelentkező szennyező anyagokra. Minél tovább maradnak az anyagon, annál nehezebb lesz később eltávolítani.
Első és alapvető lépésként olvassa el a gyártó ajánlásait tartalmazó címkét – ezeket feltétlenül be kell tartania, különösen a többféle anyagból készült ruházat esetében. A takarítás megkezdése előtt minden cipzárt és szellőzőnyílást le kell zárni, hacsak nem döntöttünk úgy, hogy teljesen kimossuk, a belsővel együtt is. Érdemes eltávolítani a belső bélést, protektorokat is, amelyek megnehezíthetik a tisztítást és meghosszabbíthatják a száradási folyamatot. A ruhákat csak szobahőmérsékletű, maximum 30 fokos vízbe áztatjuk. Ez mind a külső anyagra, mind a legtöbb membránra biztonságos (hacsak a gyártó másként nem javasolja). Mosáshoz csak enyhe és jól oldódó vegyszereket használunk, mint például a kényes anyagokhoz való mosófolyadék. A motoros textilruházathoz professzionális készítményeket is választhat. Szigorúan kerülni kell azokat a vízlágyítókat, amelyek pusztító hatással vannak a membránokra. Mosás közben finom mozdulatokat végzünk, kerüljük az intenzív súrolást és szorítást. Ezt követően a ruhákat többször ki kell öblíteni, hogy eltávolítsa a szennyeződés és a vegyszer maradványait.
Az utolsó szakasz a ruhák szárítása. Nagyon rossz ötlet úgy felgyorsítani, hogy a vizes ruhát rátesszük a radiátorra vagy a verőfényes napra. Ez az anyag elszíneződését és deformációk kialakulását okozza. Ha jó idő van kint, a legjobb, ha árnyékos helyre terítjük ki a ruhákat, és így száradjanak. Zárt helyiségben természetes helyzetben vállfára akasztjuk és megvárjuk, míg megszáradnak, anélkül, hogy ezt a folyamatot mesterségesen felgyorsítanánk.
A kimosott ruha speciális spray-vel impregnálható, amely megakadályozza a víz és a szennyeződések bejutását,