A bukósisak héjszerkezete
A bukósisak a motoros fejét védi, így elsődleges szerepe az ütközéskor fellépő gyorsulás csökkentése, egy baleset/ütközés során a fejet érő erőhatás energiájának elnyelése. Magyarországon kötelező a bukósisak viselése.
A modern bukósisak héjszerkezete alapvetően egy ütéselvezető és egy ütéselnyelő (többnyire habosított polisztirol) részből áll: az előbbi elvezeti a sokk energiáját a becsapódási pontból, az utóbbi deformálódva nyeli el az ütközés energiájának egy részét. Ezek miatt a bukósisak szigorúan egyszer használatos: az egyszer már deformálódott polisztirol újabb ütközést nem tud kivédeni.
Bukósisak kialakítása
Emellett a bukósisaknak megfelelő kilátást, szellőzést, szél-, zaj-, bogárvédelmet és illeszkedést kell biztosítania. A héj kiképzése alapján vannak zárt, felnyitható vagy felnyíló, és nyílt vagy nyitott bukósisakok, valamint cross enduro sisakok.
Legnagyobb a szilárdsága a zárt sisakoknak, de kényelmük miatt a nyílt és felnyitható kivitel is népszerű. A szemet felnyitható plexi védi, ennek hiányában szemüveget kell hordani. Az offroad sisakok speciális formájú, napellenzős, plexi nélküli zárt sisakok, melyekhez speciális szemüveget hordanak. A sisakok szellőzése beömlőkön keresztül történik. A menetszél okozta mechanikai és zajterhelést a megfelelő formával lehet csökkenteni. A rovarok ellen az állrésznél lévő bemenetet elzáró rovarhálóval lehet védekezni. Hosszabb távon a sisak súlya is számít: a könnyebb sisakok kevésbé terhelik meg a nyakat. A sisak kényelmes kiképzése, a fejformához való illeszkedése, a megfelelő méret kiválasztása azért fontos, mert bármilyen fennálló kényelmetlenség elvonja a motoros figyelmét.
Bukósisak tisztítása
Problémát jelent a bukósisak tisztítása. Ami a belsőt illeti, ezt vagy kivehető béléssel oldják meg, vagy maszkot hordanak alatta. A bukósisak külsejét vízzel és finom szappannal lehet tisztítani (bogármentesíteni), lehetőleg a használat befejeztét követő rövid időn belül. Bármilyen agresszívabb vegyszer (sav, lúg, szerves oldószer) használata kerülendő, mert megtámadja és gyengíti a héj anyagát. A plexi tisztításánál emellett ügyelni kell a felület karcmentességének megőrzésére is. Hideg időben gondot jelent a plexi párásodása, amit vagy párásodásgátló bevonattal /pinlock/, vagy a lehelet elterelésével próbálnak kiküszöbölni – változó sikerrel. A sisak rögzítése a fejen egyszerűbb kivitel esetén történhet csattal, a versenysisakoknál a profibb dupla D-gyűrűs rendszer az elterjedt. A sisak tárolása történhet dobozában, sisakzsákban, vagy erre a célra kialakított, gömbben végződő fali sisaktartón.
Napszemüveges bukósisak
Egyre nagyobb a kínálat napszemüveges bukósisakok terén. A beépített napszemüveg nagyon praktikus és hasznos, hiszen napsütésben egy mozdulat és már nem gond a szemünknek a napsütés, felhősebb vagy sötétebb helyen pedig felhúzzuk a napszemüveget, és rendes fényviszonyok mellett motorozhatunk tovább. Ez esetleg szemüvegeseknél,vagy aki nem szereti a beépített napszemüveget, gondot okozhat. Ma már erre is van megoldás, a fényre sötétedő pinlock.
Párásodás gáló pinlock
Mint fentebb említettük, a párásodás megakadályozására a pinlock használata az egyik járható út. Ez lehet gyárilag kialakított pontokhoz való rögzítés, vagy univerzális pinlock utólagos felhelyezése. Ennek létezik fényre sötétedő változata, ami napfény hatására pont úgy viselkedik, mint egy napszemüveg, sötétebb fényviszonyok mellett nagyobb fényáteresztő képességgel rendelkezik. Mindemelett a párásodást is gátolja.
Szemüvegeseknek
Szemüvegesek esetén a bukósisak próbálásakor mindig vegyük fel szemüvegünket. Önmagában egy kényelmes sisak a szemüveg felvétele esetén már nem biztos hogy az lesz. A szemüveg szára a fej mozgása során elmozdulhat, így maga a szemüveg is elmozdulhat fejünkön. Ezért nagyon fontos szemüvegeseknek szemüveggel együtt próbálni. Amennyiben napszemüveges sisakot próbálunk, előfordulhat, hogy a napszemüveg és a rendes szemüveg összeér.
Jó lesz a sisakom ?
Bukósisak vásárláskor mindíg próbáljunk. Éreznünk kell, körbe egyenletesen fogja a fejünket, nem mozog el rajta. Vegyük figyelembe, hogy használat során kb fél számot bővülni fog sisakunk párnázata, és még akkor is megfelelően kell tartania a sisaknak. Amennyiben egy ponton szorít, akkor az a sisak nem lesz jó, másik formát kell választanunk. Mindezek mellett még érdemes a biztonság szempontjából a láthatóságot is előtérbe helyezni egy bukósisak vásárlásakor.